Μεταφορά ωρών από άλλες VA

Μεταφορά ωρών από άλλες VA

Unread postby AEE463 » Sat Apr 12, 2014 3:18 pm

Γεια σας,
Τελικά μπορεσα να συνδεθώ με τον λογαριασμό μου και σας ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορω με καποιο τρόπο να μεταφέρω τις ώρες πτήσης μου απο την Hellenic Virtual Airline με την οποία πετούσα εικονικά μεχρι τώρα. Έψαξα για κάποιο link στην σελίδα άλλα δεν βρήκα κατι σχετικό.
AEE463
First officer

Re: Μεταφορά ωρών από άλλες VA

Unread postby AEE747 » Tue Apr 15, 2014 4:50 pm

Καλησπέρα

Δυστυχώς η μεταφορά ωρών δεν είναι εφικτή. Ωστόσο αν υπάρχει απόδειξη εκτέλεσης των παραπάνω πτήσεων (π.χ. πρώην vataware ή στατιστικά VATSIM), μπορεί να σας αποδοθεί υψηλότερο rank από το τρέχων, με μέγιστο τον βαθμό του Senior First Officer.
Samaras Orestis
AEE747
Administrator

Unread postby AEE463 » Wed Apr 16, 2014 12:03 am

ΚΑλησπέρα,
Δυστυχως οι προηγουμενές μου πτήσεις δεν ήταν on line. Εχθές πραγματοποιήσα την πρωτη μου, οπότε δεν θα υπάρχουν σχετικά στατιστικά. Εχω 290 ώρες στην hellenic virtual airline και τον βαθμό του Captain. Υπαρχει κάποιος τρόπος να μεταφερθούν, γιατι απ' ότι διάβασα στην σέλιδα για να πετάξω με το boeing 737-800 με το οποίο πραγματοποιώ τις πτήσεις μου θα πρέπει πρώτα να πετάξω 50 ώρες με αλλα αεροσκάφη και να καταχωρίσω 25 πτησεις που αν κατάλαβα σωστα πρεπει να ειναι on line.
AEE463
First officer

Unread postby AEE747 » Wed Apr 16, 2014 7:58 pm

Βάσει πολιτικής αναγνωρίζονται μόνο online ώρες ή ώρες καταγεγραμμένες από κάποιο πρόγραμμα tracker (xAcars, FSFK κ.λπ.). Το μόνο που θα μπορούσαμε να χρησιμοποιήσουμε στην τελική θα ήταν κάποιο log από την Hellenic που να αποδεικνύει αυτές τις ώρες.
Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει κάτι.
Samaras Orestis
AEE747
Administrator

Unread postby AEE463 » Fri Apr 18, 2014 9:44 pm

Οι ώρες έχουν καταγραφεί στο LogBook που διατηρεί η HELLENIC VIRTUAL AIRLINE για τον λογαριασμό μου με το πρόγραμμα HELTRACK το οποίο παρακολουθεί και όλα τα στάδια της πτήσης. Ποιά είναι η διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσω ετσι ώστε να μεταφερθούν οι εν λόγο ώρες στην εταιρεία?
AEE463
First officer

Unread postby AEE463 » Sun Jun 01, 2014 1:32 pm

Καλησπέρα,
Σας στέλνω το παρόν μηνύμα για να σας υπενθυμίσω το ζήτημα που έχουμε συζητήσει για την μεταφορά ωρών απο άλλη Virtual Airline μιας και δεν έχω πάρει κάποια απάντηση ακόμη. Παρακαλώ όπως επικοινωνίσετε μαζί μου όσον το δυνατόν γρηγορότερα προκείμενου να διευθετηθεί το ανωτέρω ζήτημα και να ξεκινήσω τις εικονικές πτήσεις μου με την Aegean Virtual. Ανυπομονώ για την απάντησή σας.
Φιλικά,
ΧΑΤΖΗΑΝΔΡΕΟΥ Παντελής
AEE463
First officer

Unread postby AEE270 » Tue Jun 03, 2014 9:55 am

Σας παρακαλούμε να μας στείλετε ένα screen από Dispach Office της VA που είχατε κανει τις ωρες
Φυσικά οι ώρες δεν μεταφέρονται αλλά μόνο βαθμος ανώτερος μπορεί να σας αποδοθεί
Σας παρακαλώ να το στείλετε στο e-mail aegeanva@otenet.gr
Ευχαριστώ
Νίκος Καρύτης
AEE270
First officer

Return to Frequently Asked Questions | FAQ